Kiedy potrzebny jest psycholog rodzinny?

Kim jest psycholog rodzinny?

Rodzina jest najmniejszą i najbardziej podstawową jednostką życia społecznego. Tym samym niezwykle istotne jest, aby relacje między jej członkami były oparte na wzajemnym zrozumieniu i miłości. Za sprawą tej dobrej więzi możemy tworzyć w przyszłości dojrzałe związki.

Psycholog rodzinny jest specjalistą, który wspomaga rodzinę, gdy najdzie się ona w trudnej sytuacji. Najczęściej jest nią konflikt między rodzicami lub pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

W czasie takiego spotkania ze specjalistą ważne jest, aby wszyscy jego uczestnicy mogli wyrazić, co czują w dobrej i otwartej atmosferze. Ponadto ich celem jest przedstawienie oraz zrozumienie problematyki, z jaką pojawia się w gabinecie rodzina. Każdy z członków rodziny ma czas, aby przedstawić swoje zdanie oraz uczucia, jakie za nimi stoją. Z kolei psycholog rodzinny stara się stworzyć przyjazną przestrzeń, aby wszyscy uczestnicy spotkania mogli swobodnie wyrazić swoje odczucia.

Psycholog rodzinny

Jaki jest cel terapii rodzinnej?

Najważniejszym celem terapii jest zatem nauka otwartej komunikacji. W świecie, który nas otacza, zdarza się, że brakuje czasu, aby poświecić go na szczerą rozmowę. Tym samym w gabinecie psychologa rodzinnego rodzice oraz dzieci mogą nauczyć się słuchać swoich bliskich, oraz wyrażać to, co czują w otwarty sposób bez wzajemnych oskarżeń. Jest to wzajemny wysiłek, który podejmuje cała rodzina. Systematyczna praca ze specjalistą pozwala zbudować zdrową i silną więź między tymi, którzy kochają się w rodzinie.

Kiedy potrzebny jest psycholog rodzinny?

  • rodzice nie potrafią ze sobą rozmawiać, z czego wynikają między nimi kłótnie oraz konflikty,
  • dziecko wykazuje trudności w nauce, ma problemy w nawiązywaniu relacji lub nie potrafi rozmawiać ze swoimi bliskimi,
  • występują konflikty między rodzicami a dziećmi bądź jednym z rodziców a dzieckiem, bądź dziećmi,
  • rodzinę dotknęła sytuacja kryzysowa, którą może być utrata bliskiej osoby, zmiana pracy czy miejsca pobytu,
  • w rodzinie występują zaburzenia nerwicowe, czy depresyjne.

Życie rodzinne jest pełne nieoczekiwanych zwrotów zdarzeń. Celem spotkania u psychologa rodzinnego jest to, aby rodzina mogła się usłyszeć oraz nabyć nowe umiejętności komunikacji. Zrozumienie i otwarcie się na wspólny dialog jest pierwszym krokiem do zbudowania na nowo relacji opartych na szczerości i szacunku.

O mnie

Psycholog Anna Jabłczyk

Nazywam się Anna Jabłczyk. Obecnie jestem psychologiem w procesie certyfikacji i prowadzę gabinet psychologiczny w Oświęcimiu. Szkolę się w Kursie Psychoterapii organizowanym przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic, atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii i Sekcję Naukową Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jestem absolwentką wydziału Psychologii Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Masz jakiekolwiek pytania?

Zadzwoń lub wyślij email i dowiedz się, czy terapia test odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie lub twojej rodziny.